ثبت مشاور

کتابی برای کودک و نوجوان از مجموعه قصه های الهی نامه

تاریخ : 1396.04.10
نویسنده : Booklib
نظرات : 0

کتابخانه : «مرد حریص و فرشته‌ مرگ» روایتی از مژگان شیخی است که با تصویرگری حسن عامه‌کن از سوی بخش کودک و نوجوان انتشارات قدیانی برای گروه سنی «ج» منتشر شده است. این کتاب ششمین جلد از مجموعه 12 جلدی «قصه‌های تصویری از الهی‌نامه» به قلم این نویسنده کودک و نوجوان است.

 

 

مرد حریص و فرشته‌ مرگ


 
الهی‌نامه شامل حکایت‌های کوتاه و بلند منظوم و شامل دویست و هشتاد و دو حکایت منظوم است. دوازده حکایت شیرین و آموزنده از این کتاب ارزشمند به نثر ساده و روانی برگردانده شده و برای کودکان بازآفرینی شده است. همه‌ این حکایت‌ها در بین یک داستان اصلی است: پدری 6 پسرش را جمع می‌کند و از آرزوهایشان می‌پرسد. آنها می‌خواهند جادوگر و کیمیاگر شوند، یا با دختر شاه پریان ازدواج کنند و ... پدر می‌فهمد که این آرزوها آنها را به خوشبختی نمی‌رساند و راه درست زندگی نیست. پس با آنها به صحبت می‌نشیند و گفت‌وگو می‌‌کند. او برای اینکه درستی حرف‌هایش را ثابت کند، حکایت‌هایی را تعریف می‌کند. می‌خواهد راه خوشبختی را نشانان بدهد. مجموعه‌ی این حکایت‌ها و مثال‌ها الهی‌نامه را تشکیل می‌دهد.
 
در «مرد حریص و فرشته‌ مرگ» روایت مردی به نام شعبان مطرح می‌شود. شعبان، مردی است که تمام فکرش جمع کردن پول است. او نه خودش از پول‌ها استفاده می‌کند و نه به دیگران کمک می‌کند. شعبان با بدبختی و فقر زندگی می‎کند و حاضر نیست به پول‌هایی که زیر خاک جمع کرده است، دست بزند. سال‌ها می‌گذرد و بالاخره روزی که تصمیم می‌گیرد از ثروتش استفاده کند، فرشته مرگ به سراغش می‌رود.
 
در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «شعبان گریه‌اش گرفت. زارزار شروع کرد به گریه کردن و گفت: «الان چه وقت آمدنت بود!‌ تا الان داشتم کار می‌کردم. شب و روز دویده‌ام و جان کنده‌ام. حالا می‌خواهم بنشینم و زندگی کنم. این طرف و آن طرف بروم و از نتیجه زحمت‌هایم استفاده کنم. واقعا دلت می‌آید که در این موقع، من را از این دنیا ببری؟»
ولی عزارئیل به حرف‌های شعبان توجهی نکرد و خواست جانش را بگیرد. او باید مأموریتش را انجام می‌داد.
شعبان دست و پایش را گم کرده بود. با گریه و زاری گفت: «پس این‌طور!‌ تو باید در این زمان، جانم را بگیری؟!‌ ولی ... من سیصد هزار دنیار پول دارم. اگر می‌خواهی صدهزار تای آن را به تو می‌دهم. فقط به من سه روز مهلت بده. آن وقت بیا و جانم را بگیرد.»
ولی عزرائیل قبول نکرد.»
 
«گربه‌ای با جوراب‌های چرمی»، ‌«پسرک و دختر شاه پریان»، ‌«عارف و نانوا»، «سفر به هندوستان» و ‌«بهلول و بچه‌ها» عناوین دیگری است که از این مجموعه منتشر شده است.
 
مژگان شيخی متولد سال 1341 و دارای مدرک مترجمی زبان انگليسی است. وی از سال 63 كار نوشتن را با داستان «بلبل نوک طلا و باغ آرزوها» آغاز كرد. شیخی هم در زمينه ادبيات كودكان و هم ادبيات بزرگسالان فعاليت داشته است و تاكنون بيش از 150 عنوان از كتاب‌هايش به چاپ رسيده است كه برخی از آنها برای فيلم‌های سينمايی قرارگرفته‌اند. از آثار او در زمينه ادبيات كودک می‌توان به «زندگی حضرت يوسف»، «تابستان و غاز سفيد»، «دستی برای دوستی» و «گلی در سرزمين زمستان‌ها» و «365 قصه برای 365 روز سال» اشاره کرد.
 
بخش کودک و نوجوان انتشارات قدیانی کتاب «مرد حریص و فرشته‌ مرگ» را با شمارگان هزار و 650 نسخه و قیمت 40 هزار تومان منتشر کرده است.

 

 

 

 

 

 

ایبنا

کلید واژه ها :
قصه های تصویری
دسته بندی :  کودک و نوجوان

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا