ثبت مشاور

استعداد یابی کودکان با دانیل کایل

تاریخ : 1396.04.12
نویسنده : Booklib
نظرات : 0

کتابخانه : دانیل کایل، نویسنده کتاب پرفروش «رمز استعداد» می‌نویسد: می‌توانید با درک یک نکته کلیدی، شانس‌های پیش روی کودک خود را بشدت افزایش دهید: عالی بودن با کودک زاده نمی‌شود، بلکه رشد پیدا می‌کند. به عبارتی، نبوغ ارثی نیست و اکتسابی است.

 

 

کتاب کودک

 

کایل دو سال را صرف بحث و تبادل نظر در 9 کانون استعداد بزرگ در جهان کرد؛ مکان‌هایی کوچک و جادویی که تعداد زیادی از افراد در زمینه‌های ورزشی، هنر، موسیقی و ریاضیات از آنجا پرورش پیدا کرده بودند. کایل متوجه شد والدین تصویر نادرستی از این که چگونه نبوغ به وجود می‌آید، ارائه کرده بودند. از نظر او استعداد فوق‌العاده روی DNA افراد ثبت نشده و ناشی از الگوی متمایز و قدرتمندی است که سه عامل را باهم ترکیب می‌کند: روش‌های هدفمند تمرین، روش‌های خاص ایجاد انگیزه و تعلیم دادن (مربیگری)، از جمله مواردی بود که از نظر او موثر است.

این که کودک چگونه تمرین کند، چگونه با شکست مواجه شود، چگونه تشویق شود و چگونه از او انتقاد شود، در احتمال رسیدن به موفقیت نقش دارد. بنا بر گفته کایل: همه شخص فوق‌العاده‌ای مانند میکل‌آنژ یا مایکل جردن نمی‌شوند، اما این سطح از نبوغ به‌صورت اتفاقی به وجود نیامده، الگوی متمایز و قدرتمند به والدین کمک می‌کند تا فیزیولوژی اعصاب یادگیری را کشف کنند. کایل شش راهکار را برای کشف استعداد کودکان ذکر کرده تا بتوانیم بستر ایجاد نبوغ را در خانه‌هایمان ایجاد کنیم.

منتظر لحظه‌های کوچک و قدرتمند فوران باشید

سخت تمرین کردن کار ساده‌ای نیست، بلکه به اشتیاق، انگیزه، ایستادگی و جریان احساسی نیاز دارد که به آن عشق می‌گوییم. پژوهش‌ها نشان داد، محرک‌های انگیزشی با انسان زاده می‌شود. وقتی هویت کودک با یک هدف گره می‌خورد، محرک‌ها به کار می‌افتد و سونامی ای از انرژی انگیزشی ناخودآگاه، آزاد می‌شود. کایل به پژوهشی اشاره می‌کند که به مطالعه و بررسی گروهی از موسیقیدانان جوان پرداخته و نشان داده شده آن دسته از افرادی که خود را یک موسیقیدان بزرگ پیش‌بینی می‌کردند، 400 درصد سریع‌تر از دیگران در کار خود پیشرفت داشتند. ژن باعث موفقیت این کودکان نشد، بلکه این فکر و ایده باعث شد که من هم می‌خواهم مثل آن افراد بزرگ باشم.

تمام تمرین‌ها برابر ساخته نشدند

بسترها و کانون‌های استعداد که افراد نابغه را تحویل اجتماع می‌دهند، واقعیت‌های بسیار مهمی را در خود دارند که علم اخیرا آنها را کشف کرده است: وقتی روی نهایت توانایی‌هایمان فعالیت و خطا کرده و سپس آن را اصلاح می‌کنیم، کسب مهارت افزایش پیدا می‌کند. این موضوع وضعیتی است که به آن تمرین عمیق می‌گویند. اشتباه‌ها و خطاها اطلاعاتی هستند که برای ساخت مدارهای مهارت سریع و مسلط از آن استفاده می‌کنیم. کودکانی که خطا و اشتباه را به‌عنوان سوخت موردنیاز یادگیری بدانند و نه مانع رسیدن به موفقیت، تبدیل به نابغه می‌شوند و پدر و مادرها باید به این موضوع بسیار توجه کنند.

تمرین آهسته، تمرین مولد است

این تکنیک در میان زمینه‌های استعدادی رایج است و دلیل مؤثر بودن آن نیز این است که وقتی آهسته پیش می‌روید، می‌توانید خطاهای بیشتری را حس و اصلاح کنید و همچنین خود را به سمت ساخت مدار مهارتی بهتر هدایت کنید. در یک مدرسه موسیقی که یویوما و برخی چهره‌های مطرح موسیقی از آن فارغ‌التحصیل شده‌اند، یک اصل وجود دارد و آن این است که شما باید آن‌قدر آهسته نت را بنوازید که اگر کسی از آنجا عبور کند، قادر به تشخیص آهنگ نباشد.

تلاش‌ را تحسین کنید نه توانایی ذاتی را

وقتی استعداد ذاتی کودک را تحسین می‌کنیم، این پیغام را به او می‌دهیم که به وضعیت هدف دست پیدا کرده و مانع ریسک‌پذیری بیشتر او می‌شویم، اما وقتی تلاش او را تحسین کنیم، او را به سمت خطرپذیری بیشتر و یادگیری از خطاها سوق می‌دهیم که اساس تمرین عمیق و یادگیری است.

تقلید را تشویق کنید

کپی کردن میانبری برای کسب مهارت است. اولین گام برای انجام یک مهارت این است که خود را به‌گونه‌ای تصور کنید که در حال انجام آن مهارت به‌صورت کامل و بدون نقص هستید.

عقب بایستید

تمرین عمیقی که باعث رشد مدار مهارتی می‌شود، باید توسط خودِ کودک انجام شود، نه والدین. به گفته یکی از روان‌شناسان، تمام مشاوره به والدین را می‌توان به دو مورد ضروری تقسیم کرد:

1) توجه کنید کودکتان به کجا خیره می‌شود.

2) تلاش او را تحسین کنید.

به عبارت دیگر، متوجه عشق و علاقه کودک شوید و به او کمک کنید از این انرژی عشق، عاقلانه استفاده کند. به کودک آموزش دهید که مهارت به دست آمدنی است نه ارثی. به او اجازه دهید تا به روشی کاملا جدید به شکست نگاه کند. شکست پایان راه نیست، بلکه یک مسیر رو به جلو است و نباید به خاطر اشتباه خجالت‌زده شویم، بلکه باید آن‌ را گامی به‌سوی موفقیت بدانیم. عالی‌بودن و نابغه شدن بدون اشتباه کردن امکان‌پذیر نیست.

 

 

 

 

 

جام جم


فیلم و سریال تصادفی


کلید واژه ها :
رمز استعداد
دسته بندی :  کودک و نوجوان

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا