ثبت مشاور

بیوگرافی و شعری از حسنا محمدزاده

تاریخ : 1396.04.11
نویسنده : Booklib
نظرات : 0

کتابخانه : حسنا محمدزاده در دهم مهرماه سال ۱۳۶۱ در کاشان دیده به جهان گوشید و این شاعره کاشانی از سال  1376 شعر را به صورت جدی دنبال کرد و همزمان تحصیلات دانشگاهی‌اش را در رشته الکترونیک به پایان رساند.

 

 

حسنا محمدزاده

 

رتبه اول جشنواره شعر دفاع مقدس در سال ۸۷، رتبه اول جشنواره شعر عاشورایی در سال ۸۷، رتبه اول کنگره بین المللی آخرین منجی در سال ۹۱، رتبه اول جشنواره بین المللی مقاومت در سال ۹۱، نامزد دریافت جایزه ۲۰۱۰ امید از دانشگاه لندن از مجموعه یک مشت آسمان، نامزد دریافت جایزه ۲۰۱۱ امید از دانشگاه لندن از مجموعه زیر هر واژه آتشفشان است از جمله افتخارات او است.

هفت مجموعه شعری "هنوز قلب قلم درد می کند … برگرد !" از انتشارات آرام دل، "عشق‌های بی‌حواس" از انتشارات فصل پنجم، "خورشیدهای توأمان" از انتشارات آرام دل، "یک مشت آسمان" از انتشارات فصل پنجم، "سربه مهر" از انتشارات جمهوری، "جوهر جان" از انتشارات هزاره ققنوس و "زیر هر واژه آتشفشان است" از انتشارات سوره مهر به چاپ رسید.

مجموعه هشتم این شاعره کاشانی با نام "قفس تنگی" از انتشارات ادب در سال ۹۵ به چاپ رسید به گونه‌ای که درون مایه اشعار این کتاب عاشقانه و اجتماعی بوده و شاعر در آن‌ها کوشیده تا با نگاهی نو به دنیای درون و بیرونش بنگرد و گفتنی‌ها را در شاعرانه ترین حد ممکن به تصویر بکشد.

مجموعه هشتم شاعره کاشانی، حسنا محمدزاده یعنی "قفس تنگی" دارای سه مجموعه شعر در حوزه شعر مذهبی و ۴ مجموعه دیگر شعر آزاد هستند که قالب اکثر کتاب‌ها و اشعار غزل است اما قالب‌های دیگر را هم در بر می‌گیرند و این کتاب نامزد دریافت جایزه کتاب سال قلم زرین شد.

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از تسنیم حسنا محمدزاده، شاعره مشهور کاشانی پیش از این نیز توانسته بود با کتاب "خورشیدهای توامان" خود این جایزه بنام و ارزشمند ملی را به خود اختصاص دهد و بر افتخارات خود بیفزاید.

غزلی از این کتاب در ذیل آمده است:

ناز شست روزها !حسی غریبم داده‌اند
ظاهری آرام و قلبی ناشکیبم داده‌اند

چارشنبه سوری‌ام ، پایان سالی آتشین
روز و شب با شوق دیدارت لهیبم داده‌اند

نیم خورده روی دست زندگی افتاده است
از بهشت گونه‌هایت هرچه سیبم داده‌اند

من زمین را دوست دارم با تمام تنگی‌اش
راضی ام از اینکه چشمانت فریبم داده‌اند

رودهای من به آغوشت سرازیرند باز
رو به اقیانوس آرام تو شیبم داده‌اند

بیش از این ای بغض کهنه ! میخکوب من مباش
من درختی زخمی‌ام ، طرح صلیبم داده‌اند

می‌نشینم دانه های اشک را بر نخ کنم
باز هم تسبیحی از "امن یجیبم" داده‌اند

 

 

 

 

 

 

 

تسنیم

 

 

کلید واژه ها :
شاعر کرمانشاهی
دسته بندی :  شعر

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا